Zwiedzamy Trasę Panoramiczną
Napisz do nas

Atrakcje Trasy Panoramicznej

Punkty widokowe Trasy Panoramicznej

Postanowiliśmy lepiej niż zwykle zwiedzić słynną Trasę Panoramiczną w jednej z prowincji RPA zwanej Mpumalangą. Malownicze punkty widokowe Trasy Panoramicznej rozpoczynają się od północnego Graskop, biegną wzdłuż skarpy Wysokiego Veldu i kanionu rzeki Blyde, przecinają Boże Okno, Wonder View i Trzy Rondavels. Niektóre części skarpy są wyższe niż 1900 m nad poziomem morza i można tam podziwiać widoki na Lowveld, około 700 m w dół poniżej. Warto dodać że słowo "veld" w RPA to to samo co sawanna albo preria. Po przejechaniu około 64 km - w pobliżu Forever Resorts Blyde Canyon – szosa R532 skręca w lewo (do wnętrza), tutaj kończą się widoki i większość turystów zawraca, a szkoda, rezygnują w ten sposób ze 100 km odcinka powracającego do Graskop przez Ohrigstad i Pilgrims Rest. Jeśli planujesz wycieczkę wzdłuż Trasy Panoramicznej, przedstawię Ci tutaj, co zwiedzać, żeby zobaczyć więcej niż inni turyści.

Czy to jest Mozambik?

Nad ranem miasteczko Graskop pokrywa zwykle gęsta mgła. Widoczność marna, najgorsze że jest że mgły to częste zjawisko tutaj, powstające kiedy wilgotne i ciepłe powietrze unoszące się z ponad Oceanu Indyjskiego natrafia na przeszkodę w postaci wysokiej skarpy. Nadciągający od samego rana turyści mają nadzieję że afrykańskie słońce roztopi mgły. Dobra okazje żeby sobie dłużej pospać. Po spóźnionym śniadaniu można spróbować szczęścia przy Bożym Oknie. Zwykle, powietrze jest przejrzyste, wzgórza północnych Gór Smoczych znikną w plantacjach sosny i eukaliptusa kierunku Hazyview i można sobie wyobrazić, a może i na prawdę zobaczyć Mozambik.

Pinnacle Rock jak wieżyca

Wonder View znajdziesz kilka kilometrów na północ, pomimo że nieco wyższe, widok jest mniej więcej taki sam. Jeśli masz mało czasu, wybierz raczej Boże Okno, szerszy promień widzenia w kierunkach wschodnim i południowym jest zachęcający. Dochodzisz dłuższymi ścieżkami, przykro mi to powiedzieć, ale im wyżej się wspinasz, nagradzany jesteś lepszymi widokami, odcinek do najwyższego punktu przechodzi przez ładny las. W weekendy i podczas wakacji szkolnych, nie będziesz w stanie się podziwiać samotności, turyści zjeżdżają tutaj pełnymi autobusami.

Pinnacle Rock jak wieżyca

Przed Bożym Oknem i Wonder View zatrzymaj się przy pierwszym punkcie widokowym na Trasie Panoramicznej, przy gigantycznej wieżycy skalnej zwanej Pinnacle. Warto mieć tu zdjęcie, nawet jeśli widoczność nie powala.

Istnieją dwa oficjalne punkty obserwacyjne – na skalistą wieżycę i na wodospad. Szybko przekonasz się że najlepszy widok jest na końcu wydeptanej ścieżki wijącej się na szczyt wzgórza po prawej od wodospadu widocznego na zdjęciu powyżej. Wysokie klify i częste opady sprawiają że wodospad na niemal każdym rogu, dwa z najbardziej znane są Berlin Falls i Lizbon Falls. Obydwa wodospady są w niewielkiej odległości na północ od Graskop. Wodospad Berlin jest 25 m wysokości, Lizbon szczuplejszy ale wyższy, liczący aż 94 metrów. Nieporównywalne z Augrabies ale warte zobaczenia.

Nigdy nie lekceważ informacji lokalnych

W drodze powrotnej z Bożego Okna do samochodu, rozmawiałem z lokalnymi ludźmi, jest to najlepsza metoda poznawania kultury kraju. Doradzili mi zaparkować w pobliżu mostu na rzece Berlin na trasie R532 ( 9 km na północ od Bożego Okna) i przejść w dół do głębokiego basenu między skałami, tam mogłem pływać w chłodnej wodzie, podczas gdy inni turyści pocili się w swoich samochodach. Odświeżony, wróciłem do samochodu. Pomimo że dozwolona prędkość jest 120 km/h, ale warto jechać wolniej

.

Krowy wypasane są w pobliżu miast Morelema i Leroro. Około 25 km od Graskop zatrzymaj się przy kamiennym wozie, jest to pomnik Trichard/Potgieter, symbolizującego miejsce, gdzie Voortrekkers odłączyli się od kobiet i dzieci. Poszli sprawdzać teren w dół stromych klifów w kierunku Delagoa Bay (obecne Maputo). Gdy rozeszła się wiadomość, że ich lider Andries Potgieter zmarł, Voortrekkers nazwali rzekę przy której właśnie mieli obóz - Treurrivier (rzeka smutku). Po pewnym czasie Potgieter wrócił do obozu, czyli wieść o jego śmierci okazała się plotką. Na cześć tego dnia, nazwano pobliską rzekę Blyde czyli radość.