Po co do RPA?

W RPA znajdziesz wszystkie rodzaje ciszy i każda z nich oznacza coś innego. Jest taka cisza w buszu, która przychodzi o świcie, ale różni się od ciszy śpiącego miasta. Cisza po burzy, i przed burzą są odmienne. Do RPA jedziesz by zaznać ciszę pustki, ciszę strachu, ciszę zwątpienia. Jest to pewien rodzaj ciszy, którą może wydawać przedmiot martwy jak z krzesło niedawno używane lub pianino warstwą kurzu na klawiaturze.

Kilka faktów o RPA

Safari w RPA

Rodzina słoni na tle zachodzącego słońca w Parku Krugera

Wielka różnorodność we wszystkich aspektach jest kluczową atrakcją turystyczną RPA. Do RPA podróżnicy przyjeżdżają nie tylko by podziwiać zwierzęta i parki narodowe. RPA to kraj gdzie w użyciu jest 11 oficjalnych języków, gdzie lokalne rządy sprawowane są przez wodzów i rady starszych, tutaj spotkamy zawodników rugby i byłych uchodźców politycznych, szamani (w RPA zwani sangoma) mają prawa na równi z lekarzami, domy budowane są z blachy z beczek aż po rezydencje przypominające pałace królewskie.

Do 1994 w RPA rządziła biała mniejszość narodowa, zdeterminowana, by za wszelką cenę utrzymać się przy władzy. Działaczom politycznym jak Nelson Mandela zajęło większą część ostatniego stulecia by obalić apartheid i rozszerzyć demokrację dla reszty obywateli. Polisą białego rządu, który doszedł do władzy w 1948 roku (kolonia angielska) była polityka rozdzielności ras nazwana apartheidem. Prawo mówiło, że czarne i białe społeczności powinny żyć w oddzielnych miejscach, podróżować innymi autobusami, stać w innych kolejkach, Murzyni nie mieli nawet prawa do zakupu alkoholu.

Rząd rasistowski ostatecznie wynegocjował się od władzy, a nowe kierownictwo wprowadza coraz większe restrykcje dla białej mniejszości nazywane często rasizmem dla białych. Naprawa zniszczeń wywołanych przez apartheid czyli bezprawie, zakłócenia społeczne i niski poziom edukacji zajmie całe pokolenia. RPA stoi w obliczu poważnych problemów, po przeprowadzeniu czterech demokratycznych wyborów krajowych, demokracja wydaje się że zaczyna zamieniać się we władzę totalitarną sprawowaną przez ANC.

Supermocarstwo Afryki, RPA jest największą ekonomią kontynentu, choć gospodarka weszła w recesję w maju 2009 roku w wyniku gwałtownego spowolnienia w górnictwie i w przemyśle wytwórczym. Budownictwo, z drugiej strony, korzystało z ogromnego programu inwestycji publicznych przed MŚ 2010. RPA jest, wraz z Chinami, Brazylią, Rosją i Indiami, członkiem klubu BRICS - wschodzących światowych potęg gospodarczych. Wielu mieszkańców RPA żyje w nędzy, a stopa bezrobocia jest wysoka - czynnik obwiniany za falę brutalnych ataków na pracowników migrujących z innych krajów afrykańskich w 2008 i protesty mieszkańców z powodu złych warunków życia w okresie letnim 2009 roku.

Redystrybucja gruntów jest ciągłym problemem. Większość farm pozostaje własnością białch. Po dotychczas nabytych famach na zasadzie "chętnego nabywcy, chętnego sprzedawcy" rząd zasygnalizował planowane na dużą skalę wywłaszczenia. Przewidywane jest oddanie 30% gruntów rolnych dla czarnych rolników RPA w roku 2014. RPA ma drugą najwyższą liczbę pacjentów HIV/AIDS na świecie. Około jeden na siedmiu jej obywateli jest zarażony wirusem HIV. Darmowe leki anty retrowirusowe są dostępne w ramach programu finansowanego ze środków państwowych.


Okazje i nowinki do Twojej skrzynki