Ratujmy Pangoliny

W Otjiwarongo w Namibii rozmawialiśmy z uśmiechniętą blondynką z pangolinem pod pachą.

„Nazwałam tego sympatycznego pangolina Pang, mieszka on z nami w ośrodku Powiernictwa Zagrożonych Wyginięciem Gatunków (Rare and Endangered Species Trust) Pang urodził się tutaj, odebraliśmy jego ciężarną matkę Roxy kłusownikom. Chodziłam z nią często na nocny żer. Pewnej nocy Roxy weszła mi na kolana, zobaczyłam coś co wyglądało jak wąż na jej brzuchu. Okazało się że Roxy właśnie miała poród, i małe noworodek był jeszcze połączony pępowiną.

Obserwowałam Roxy kiedy przegryzała pępowinę. Byłam chyba pierwszym człowiekiem który mógł obserwować poród pangolina,” powiedziała Maria Diekmann. Pewnej nocy Roxy nie wróciła już z nocnego żeru. Maria z pracownikami REST musieli zająć się karmieniem młodziutkiego pangolina że nie zginął z głodu.

Był to bardzo trudny i pracochłonny proces. Bardzo mało wiemy o wychowaniu pangolinów. Są to bardzo nieśmiałe zwierzęta, bardzo trudne do wychowania na uwięzi. Na szczęście, Pang dobrze sobie radził. Często trafiają do REST pangoliny, które są wypuszczane na wolność z lokalizatorem VHF. Dzięki temu możliwe jest zdobycie informacji o ich życiu.

Pang wychował się na uwięzi i nigdy nie będzie wypuszczony na wolność. Na szczęście zadomowił się dobrze i nie czuje takiej potrzeby. Woli spędzać czas z ludźmi. W dodatku ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. Pang będzie prezentowany przedstawicielom lokalnej ludności. W ten sposób zmieniana jest opinia o pangolinach. Kiedy miejscowi ludzie zobaczą, że pangoliny są sympatyczne i lubią zabawę z ludźmi, zrozumieją że pangoliny są ważne dla turystyki i dla kraju i nie mogą być zabijane.

Podczas kiedy lokalne społeczności w pełni rozumieją potrzebę ochrony pangolinów, cały czas jest wielkie zapotrzebowanie na łuski i mięso pangolinów na rynkach w Azji. Jest to przysmak bogatych ludzi, którzy zdolni są zapłacić każdą cenę. Do tej pory pangolin przylądkowy jest mało znany i niewielu działaczy zajmuje się jego ochroną.


Okazje i nowinki do Twojej skrzynki