W Transgranicznym Parku Kgalagadi

Kalahari w RPA? Przedstawiamy park Kgalagadi

Pustynia Kalahari
Kalahari to największa pustynia w Afryce Południowej, jednak nie wszędzie wygląda jak pustynia. Lepsze określenie to "spragniony ląd", może nawet mieć kolor zielony.

Koryta rzek

Główna infrastruktura Parku Narodowego Kgalagadi koncentruje się wokół dwóch suchych koryt rzek Auob i Nossob, z dwiema drogami stanowiącymi połączenie (Górna i Dolna Droga Wydmowa).

Auob i Nossob to prehistoryczne rzeki a w zasadzie, że płytkie doliny wijące się przez setki kilometrów przez czerwone pola wydmowe Pustyni Kalahari. Kiedy zdarzy się ulewny deszcz rzeki mogą się napełnić, ale generalnie są suche jak pieprz. Auob i Nossob zbiegają się około 5 km na północ od Twee Rivieren w miejscu zwanym Samevloeiing. Tutaj rzeka Auob jest wąska, z kolei Nossob jest szersza, zwłaszcza na północy.

Przejścia graniczne w Kgalagadi

Botswana: w Transgranicznym Parku Kgalagadi nie ma ogrodzenia między RPA i Botswaną, zwierzęta swobodnie poruszają się między tymi krajami. Możesz przejechać do Botswany bez paszportu pod warunkiem, że masz rezerwację i nie opuszczasz granic parku (innymi słowy, możesz wyjechać z parku tylko przez Twee Rivieren).

Namibia: jeśli masz zamiar wjechać lub wyjechać przez Mata - Mata po stronie Namibii, musisz spędzić co najmniej dwie noce w parku. W Namibii, musisz mieć czarno - białą naklejkę "ZA" na samochodzie. Opłata drogowa wynosi R120 od przyczepy i R240 od pojazdu będzie wymagana po stronie namibijskiej. W czasie zimy jest godzina różnicy pomiędzy RPA i Namibią.

Czego mogę się spodziewać Transgranicznym Parku Kgalagadi?

W parku spotykane jest 59 gatunków ssaków, w tym lew, lampart, gepard, hiena cętkowana i brunatna, a także kilka gatunków gadów i blisko gatunków 280 ptaków. Zwierzęta, które potrzebują dużo wody, takie jak słoń, bawół i nosorożec w Kgalagadi nie występują.

Warunki drogowe w Kgalagadi?

Zwykłe samochody osobowe nie są zalecane. Drogi są gruntowe są skłonne do marszczenia, choć są one regularnie poprawiane. Wskazane jest by zmniejszyć ciśnienie w oponach do 1,6 bara na stacji benzynowej w Twee Rivieren gdzie wjeżdża się do parku. Ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, w parku i 20 km/h na kempingach.

Kgalagadi to najbardziej fotogeniczny park narodowy w RPA. Kiedy wydarzy się dramat a dzieje się tutaj często, jest zawsze spektakularny. Uroku dodają wydmy, cierniste akacje, kolory i światło mają tutaj wielkie znaczenie, zwłaszcza o świcie lub w późne popołudnia.

System pisemnych pozwoleń w Kgalagadi

Podczas wjazdu do Kgalagadi dostaniesz pisemne pozwolenie. Przed wyjazdem na safari, pamiętaj by oddać to pozwolenie na bramie do kempingu. Po powrocie, pozwolenie będzie ci oddane. W ten sposób wiadomo, kto nie wrócił na noc. Ekipa strażników zacznie poszukiwania. Jeśli masz awarię samochodu, nie panikuj. Nie opuszczaj pojazdu i wyślij wiadomość poprzez przejezdnych turystów. Nigdy nie próbuj iść z powrotem do obozu! zawsze zachowaj wodę i żywność w samochodzie w razie nieprzewidzianych problemów.

Kalahari wydmy
W Twee Rivieren, fragment parku Kgalagandi z wydmami piaskowymi jest ogrodzony. W ten sposób powstało bezpieczne miejsce do wspinania się na wydmy.

Okazje i nowinki do Twojej skrzynki

Nie znalazłeś czego szukałeś? Użyj wyszukiwarki Google