Caprivi Strip w Namibii

Pas Caprivi
Tylko zapaleni miłośnicy przygody decydują się na samodzielną wyprawę do Parku Narodowego Mamili na Caprivi. Mamili uważany jest za jeden z najpiękniejszych miejsc w Namibiim może dlatego że nie jest to pustynia, jak spodziewamy się po Namibii

Może zauważyliście na mapie że Pas Caprivi ma bardzo dziwaczny kształt? Ten 450 km długości pas będący przedłużeniem Namibii i skierowany jest nieprawdopodobnie na wschód w stronę Zimbabwe. Ze wszystkich dziwnych afrykańskich granic powstałych pod panowaniem XIX wiecznych mocarstw, Caprivi jest jednym z najbardziej szalonych i dziwnie nazwanych. Próbowano już wcześniej zmienić nazwę na "Itenge" lub "Okavango Panhandle" - ryzykownie brzmiące nazwy niby prosto z filmu Indiana Jones. Ale dziwna i burzliwa przeszłość obecnego Caprivi Strip są przypadkowe. Istnieje tylko dlatego, że ktoś zapomniał o największym wodospadzie w Afryce, czyli Wodospadzie Wiktorii.

Hrabia Leo von Caprivi był niemieckim politykiem, który zastąpił Otto von Bismarck jako kanclerz w 1890 roku. Jego administracja miała przychylne tendencje w kierunku Wielkiej Brytanii, a kilka miesięcy później podpisała umowę zamiany wyspy Zanzibar z Brytyjczykami w zamian za Helgoland, archipelag tuż na północny zachód od Hamburga. W tej transakcji Niemcom dostał się bonus, ten mały pas Beczuana, nie szerszy niż 32 km.

Dlaczego Niemcy chcieli ten odcinek brytyjskiej Afryki? Dlatego, że był dostępem do rzeki Zambezi, która były w stanie zapewnić Niemcom jak uważało drogę do Oceanu Indyjskiego i niemieckich terytoriów w Afryce Wschodniej (współczesna Tanzania, Rwanda i Burundi).

Niemieccy negocjatorzy powinni dokładniej sprawdzić mapę. W rzeczywistości , Zambezi jest trudna do żeglugi wzdłuż Pasa Caprivi wyniku licznych kaskad. Następne, 40 km na wschód od Caprivi, staje się niezwykle trudna do żeglugi ze względu na Wodospad Wiktorii, przez niektórych uważany za największy wodospad na świecie. Wygląda na to że nie da się dotrzeć do Oceanu Indyjskiego w ten sposób.

Więc Caprivi Strip okazał się bezużyteczny dla handlu i był biedny w bogactwa naturalne. Bismarck był dumny że handel przez Helgoland stał się sukcesem, nikt nawet nie zauważył że Niemcy sprzedali spodnie za guzik. Ze względu na pasek w dziwnym kształcie, to było kulturalnie odizolowane terytorium od reszty regionu. W 1976 roku, kiedy jeszcze było pod kontrolą RPA, planowano tam stworzenie bantustanu dla czarnych, z własną flagę i hymnem. Nie dalej jak w latach 1990, wybuchła mała wojna domowa w której grupa rebeliancka usiłowała oddzielić go od Namibii. Hrabia von Caprivi zmarł w 1899 roku, ale problemy spowodowane jego przypadkowym paskiem nadal żyją.


Okazje i nowinki do Twojej skrzynki

Nie znalazłeś czego szukałeś? Użyj wyszukiwarki Google