Wikłacze

Gniazda wikłaczy
Wikłacze żyją w dużych koloniach. Widać to po ilości gniazd. Pomysłowo, gniazda są nad wodą.

Wikłacze to jedyne ptaki zdolne do wiązania węzłów, zdolność ta jest wrodzona

Wikłacze są z rzędu wróblowatych, moim zdaniem to najliczniejsze i najlepiej znane ptaki z Afryki Południowej. Występuje tutaj kilka gatunków wikłaczy, każdy z nich ma swoiste metody budowy gniazd. Wikłacze to jedyne ptaki zdolne do robienia węzłów.

Wygląd gniazd wikłaczy nie tylko zależy od gatunku, uwarunkowany jest dostępnością materiałów i rodzajów drzew jakie na danym terenie występują. Do budowy używane są najczęściej źdźbła traw. Tam gdzie rosną drzewa palmowe, wikłacze wyciągają bardzo silne włókna z liści palm, nadające się idealnie do budowy solidnych konstrukcji.

Wikłacze muszą wyciągnąć tysiące białych włókien tylko z liści młodych palm, przez co czynią wielkie zniszczenie w ogrodach. Wiele drzew usycha z powodu wikłaczy. Zawsze panuje ostra konkurencja między nimi, każdy samiec buduje kilka gniazd, z których tylko jedno, zdaniem samicy najlepiej zbudowane, zdolne oprzeć się burzom i wiatrom będzie domem dla rodziny. Umiejętności zwiększają szansę na znalezienie partnera na sezon.

Podczas gdy starsze wikłacze korzystają z doświadczenia, młodzież musi uczyć się na błędach. W 1905 roku naukowiec z RPA – Eugene Marais zastanawiał się czy umiejętności wikłaczy są wrodzone, czy wyuczone od starszych ptaków? Żeby na to pytanie odpowiedzieć, przeprowadził trudne jak na tamte czasy doświadczenie - jaja dzikich wikłaczy dał do wylęgnięcia kanarkom. Następne 3 generacje wikłaczy wychowywał w niewoli, nie dał im możliwości budowy gniazda. Nie miały one wyjścia i musiały użyć ponownie gniazdo kanarków.

W czwartej generacji zapewnił im wszystkie niezbędne warunki do budowy gniazda tradycyjną metodą. Wikłacze z zapałem zabrały się do plecenia gniazda, w sposób jaki robią to ptaki na wolności. Eugene Marais udowodnił w ten sposób że ta trudna umiejętność jest wrodzona. Wikłacze muszą jednak dostosować się do panujących warunków naturalnych, użyć dostępne tutaj materiały i zdobywać doświadczenie. Nie wszystko może być przecież zakodowane w mózgach od urodzenia.

Wikąacz robiący węzły
Wikłacze to jedyne ptaki, zdolne do wiązania węzłów

Okazje i nowinki do Twojej skrzynki

Nie znalazłeś czego szukałeś? Użyj wyszukiwarki Google